Arnavutköy’de Okuma Yazma Seferberliği Başladı

Arnavutköy Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, “Okuma Yazma Seferberliği” başlattı. İlçede okuma yazma bilmeyen kadınlara yönelik başlatılan okuma yazma kursu, yoğun ilgi gördü.

Arnavutköy Belediyesi tarafından hizmete açılan Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, kadınların hayatlarına dokunarak, birçok çalışmaya öncelik ediyor. Her dönem açılan kurslar ile kadınların eğitim hayatlarında dönüm noktası olan Kadın Kültür ve Sanat Merkezi; son açtığı kurs ile Arnavutköy’de bir ilki gerçekleştiriyor.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan’ın başkanlığında Türkiye genelinde Okuryazarlık Seferberliği başlatılmasıyla beraber, bu seferberliğe kayıtsız kalmayan Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, okuma yazma bilmeyen vatandaşların eğitimi için kurs açtı. 20 kişilik sınıflarda eğim alan öğrenciler 1. Kademe Okuma Yazma Eğitimini, müfredata uygun bir şekilde tamamlayacak. 167 kişinin ön kayıt yaptırdığı okur yazarlık kursunda, okuma yazma kursların sayısı kısa süre içerisinde artarak devam edecek. 

Arnavutköy Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Akademisi Koordinatörü Damla Saygıvar: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan önderliğinde başlatılan ‘Okuma Yazma Seferberliği’, Arnavutköy Kadın Kültür ve Sanat Merkezimizde büyük ilgi gördü. ‘Okuma Yazma Seferberliği’ ile ilgili çalışmalarımızı hızlı bir şekilde başlattık. 167 başvurunun olduğu kursumuzun alt yapısını oluşturduk. Gerekli çalışmaları ve koordinasyonu sağladıktan sonra kursumuzu aktif hale getirdik. Kurslarımızın devamlılığını sağlayarak; verimli ve kaliteli bir eğitim vermeyi hedefliyoruz. Okuma yazma kurslarımız 1'inci ve 2'nci kademe olarak uygulanıp, okuma yazma bilmeyen kadınlarımızın 1'inci Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmalarını sağlanarak, okuryazar hale getirilecek. İlkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan 2'nci Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına ise gerekli yönlendirmeleri sağlayacağız.Bir ülkenin gelişmişliği ve büyüklüğü, eğitim kalitesi ve okuma yazma oranıyla ölçülüyorsa bizlerde ülkenin temel taşı olan eğitimin artırılması ve herkesin okuryazar konuma gelmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Bizden bu anlamda desteğini esirgemeyen Arnavutköy Belediye Başkanı Sayın Ahmet Haşim Baltacı’ya teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Yeni Harfler Öğrendikçe Mutlu Oluyorum”

Okuma yazma bilmeyen herkesin kurslara katılması gerektiğini söyleyen Hava Sarı: “Yeni harfler öğrendikçe mutlu oluyorum. Kursa yeni başlayan biri olarak her harfte ayrı heyecanlanıyorum. Okuma yazma kursuna yeni başlıyoruz ve o kadar önemli ki okuryazar olmak, tüm kadınları bu kursa bekliyoruz. Çekinmesinler gelsinler. Ayrıca böyle bir imkânı tanındığı için başta Cumhurbaşkanımıza ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.