Güzelliğe Dair

Güzel insan, güzel ev, güzel park, güzel söz gibi bir çok nitelemede kullanılan güzel kavramı maddeden manaya bir çok unsur kapsamaktadır. Bu nedenle yaşam devam ederken insanın en önemli amaçlarından biri güzele ulaşmaktır. Bu çerçevede düşündüğümüz zaman insan söz konusu amaca ulaşmak için kendi görüntüsünden etrafındaki bir çok unsura kadar bir çok şeyin estetik yönünü geliştirmek için çabalar bu çabalarda saç bakımı ve görünümü günümüzde erkek ve kadın ayrılmaksızın ayrı bir yere sahiptir.

Çünkü saç insanın güzellik anlayışında farklı bir yere sahiptir ki şarkı ve türkü sözlerinde yer bulmuştur. Bizler için oldukça önemli olan saçların korunabilmesi için düzenli bir bakıma ihtiyaç vardır. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için günlük hayatta yapılması gerekenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz.

Saçımızın sağlığı için saçımızı usulüne uygun bir şekilde uygun bir tarakla günde bir veya iki defa mutlaka şu şekilde taranmalıyız. Plastik tarak kullanmaktan sakınmalı ahşap veya top uçlu fırçalar tercih edilmelidir.

Bakım için saç şöyle taranmalı;

Nemlendirilmiş saçı önden arkaya, sağdan sola, soldan sağa ve arkadan öne doğru 5 er dakika yani toplamda 20 dakika taramalıyız ki saç diplerimizde kan dolaşımını hızlandıralım. Çünkü saç köklerimiz kanla besleniyor ( tabiki değerleri tam olan kana ihtiyacımız var ) 

Dökülen ve cansız saçlara deri üzerinden yapılan saç bakım kürleri ( kan değerlerimiz düşükse) ancak saçı parlatmaya ve kolay taramamıza yarar o yüzden sağlıklı cilt ve sağlıklı saçlar için yediğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Saçımızın sağlığı ve cilt bakımı için yeterli su tüketmeliyiz saçımızı sırılsıklam ıslak iken asla taramamalıyız. Ve kup kuru ikende taramamalıyız. Bu şekilde taranan saçlar dökülmelere kopmalara sebebiyet verir.

Saçlarımız biz hanımların ziynetidir.  Bize nimet olarak verilen değerlerimizi koruyalım mutlu olalım 

Sağlıkla kalın.