Türk Bayrağı Motifli Aşure, Birinci Oldu

Muharrem Ayı dolayısıyla Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından aşure yarışması düzenlendi. Yarışmanın birincisi ise aşuresinin lezzetiyle damaklara, üzerindeki Türk Bayrağı motifiyle de gönüllere hitap eden Melahat Karatepe oldu.

Arnavutköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kadın Kültür ve Sanat Merkezi; eğitim, spor ve kişisel gelişim alanında hanımların yeteneklerini keşfederek kendilerini geliştirebilecekleri özel alanlar sunuyor.  Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra önemli gün ve gecelerde çeşitli etkinliklerin düzenleyen Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, son olarak Muharrem Ayı dolaysıyla aşure yarışması düzenlendi.

Arnavutköy Belediyesi, Muharrem Ayı dolayısıyla düzenlediği Geleneksel Aşure Yarışması’nın bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdi. Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe Arnavutköy Belediyesi Başkan Yardımcıları Turgut Baran ile Kemal Aygenli yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören 10 kursiyerin yarışmacı olarak yer aldığı yarışmada jüri üyeleri özenle hazırlan aşurelerin tek tek tadına baktı. Aşureler lezzetleriyle beğeni kazanırken göz zevkine de hitap etti. Kimi kadınlar aşurelerinin üzerini Türk bayrağı motifiyle süslerken kimileri çiçek desenleriyle süsledi. Sunum, hijyen ve lezzet olmak üzere 3 kategoride 10 puan üzerinden değerlendirilen aşureleri tadan jüriler birinciyi seçmek için oldukça zorlandı. Jürilerin puanları sonucu ise yarışmanın birincisi aşuresini Türk bayrağı motifiyle süsleyen Melahat Karatepe oldu. Meltem Avcı yarışmada ikinci olurken üçüncü ise Halime Batu oldu. Jüri üyeleri tüm katılımcılara plaket takdiminde bulunurken yarışmacılara çeşitli ev eşyaları da hediye edildi.

“Vatandaşlarımızın ilgi göstermesi bizleri de sevindiriyor”

Kardeşliğin ve komşulukların kuvvetlenmesi adına aşurenin birleştirici bir rol üstlendiğini dile getiren Arnavutköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgut Baran, “Daha önceki yarışmalarımızı Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’mizde yapmıştık. Aşure özellikle çok güzel görünüyor, 10 tane yarışmacımız var. Onların içerisinden en güzel aşureyi yapanı seçeceğiz. Bizde ziyadesiyle mutluluk duyuyoruz, vatandaşlarımızın ilgi göstermesi bizleri de sevindiriyor. Özellikle son zamanlarda birlik ve beraberliğimize en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde birliğin ve beraberliğin sembolüdür” şeklinde konuştu.

“Aşure, günü geldiği zaman mutlaka olmazsa olmazımızdır”

Aşureyi yapmayı da yemeyi de çok sevdiğini ifade eden ve geleneksel aşure yarışmasında 1’inci olan Melahat Karatepe, “Birinci olacağıma fazla inancım yoktu. Allah’a şükür beğendiler, sevdiler, birinci yaptılar. 6 yıllık evliyim 6 yıldır devamlı yaparım. Aşure, günü geldiği zaman mutlaka olmazsa olmazımızdır” ifadelerini kullandı.

“Sürpriz oldu, mutluyum”

Muharrem Ayında her zaman yaptığı aşureleri komşularına ikram ettiğini belirten yarışmanın 3’üncüsü Halime Batu, “Genelde beğenirler, her yıl aşure yaparım. Arkadaşlarıma dağıtırım, Kur’an okuturum. Bu sene de yarışmaya kızlarımla, hocalarımın tavsiyesi üzerine katılmıştım. Hiç beklemediğim bir sonuç aldım, mutluyum. Hiç beklemiyordum benim her şeyim sade diyordum. Sürpriz oldu, mutluyum” dedi.