Son Zamanların Favori Sporu Pilates

Pilates son yıllarda popüler olmuş, hemen hemen herkesin aklında ki favori sporudur. 21. Yüzyılın Joseph Hubert Pilates tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Pilates önce Kontroloji adı altında yapılmıştır. Joseph Pilates 1. Dünya Savaşında hasta bakıcı olduğu zamanlarda hastanede yatan hastaları yatarken tedavi etmek amaçlı bulmuştur. Bu şekilde hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istirahati dönemin de kaslarını kuvvetlendirme imkanı ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyinin koruyabilme imkanı olmuştur.

Joseph Pilates ’On seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmi seansta farkı görecek ve otuzuncu seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız’ diyor. Pilates’e göre egzersiz salonları kas kuvvetini sürekli arttırmayı hedefler, zayıf kaslar çalışılmadığı için daha zayıf hale gelir. Pilates modunda ise bunların zıttı gerçekleşir ve her kas grubu çalıştırılır. Ayrıca pilatesten elde edilen sonuç bırakıldıktan sonra da devam eder.

Popüler olmasının bir diğer nedeni yaralanma riskinin daha az olması ve az enerji harcayarak uygulanabilmesi. Pilates ile günlük işleri daha kolay ve doğal yapabilmemiz önemli etkenlerdendir.

Pilates sırt ağrılarına, strese, kemik erimesine hatta depresyona bile iyi gelir. Yalnız bilinmelidir ki her spor branşında olduğu gibi pilates yaparken de beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Ağzımıza giren her lokma sağlığımızı ya da hastalığımızı kontrol eder.