Geleneksel Lezzetler ve El sanatları

Arnavutköy Belediyesi tarafından düzenlenen Osmanlı’nın 719’uncu kuruluş yıl dönümü sebebiyle “Geleneksel lezzetler ve El sanatları” sergisinde, geçmişimizin değerleri günümüz ile buluşturuldu. 

Osmanlı Devleti’nin kuruluşun 719. yılı dolayasıyla Arnavutköy Belediyesi Yönetim ve Yaşam Merkezi içerisinde yer alan kültür merkezinde “Osmanlı Haftası” programı düzenlendi. Programda Osmanlı el sanatlarına ait stantlar yer alırken resim tezhip ve minyatür sergisi de Başkan Baltacı tarafından açıldı. Geleneksel Lezzetlerin de tanıtıldığı programda boza, kış çayı, Osmanlı çayı, melisa çayı, papatya çayı, şifa çayı, biberiye çayı ve yorgunluk çayı da vatandaşların beğenisine sunuldu. “Geleneksel Lezzetler ve El sanatları” sloganıyla hazırlanan programda, Osmanlı kültürüne ait eserler yer aldı. Osmanlı lezzetlerinden, şerbetlerine dönemin el işçiliğine kadar birçok geleneğin canlandırıldığı etkinliklere vatandaş yoğun ilgi gösterdi. 

Arnavutköy Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin 719'uncu kuruluş yıl dönümü sebebiyle Osmanlı kültürünün birçok ürününü düzenlediği bir dizi etkinlikle tanıttı. Yeni Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliklere Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, merkezin kursiyerleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun yıl dönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında, merkezin girişinde vatandaşları lokma dağıtan görevliler karşıladı. 
Kadın kursiyerlerle sohbet eden Başkan Baltacı, Osmanlı dönemi ait sergiyi de gezdi. Osmanlı döneminin önemli meslek gruplarından cam sanatçıları ve seramik sanatçılarını canlandırıldığı merkezde, vatandaşlara Osmanlı lezzetleri ikram edilirken, şerbetler de dağıtıldı. 

Şu soğuk kış gününde Allah Askerlerimizin Yar ve Yarımcısı Olsun

Programda konuşma yapan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı: “Bugün burada çok güzel bir etkinliği, özgür bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Sorunlar veya sıkıntılar ile karşılaşmıyoruz. Neden? Devletimizin ve milletimizin gücü sayesinde; Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Şu an Afrin’de bizlerin huzuru için ülkemizin bekası için askerlerimiz, güvenlik güçlerimiz var. Allah yar ve yardımcıları olsun. Allah güç ve kuvvet versin. Bugün burada hanımefendiler, el emeği göz nuru atkılar ve hırkalar örüyorlar. Şu soğuk kış gününde, Afrin’deki askerlerimize göndereceğiz dediler. Çok mutlu oldum. Her şey maddiyat değil. Bunu yaparken karınca misali irademizi ortaya koyuyoruz. Diyoruz ki bende varım bu işin içinde askerlerimiz oradayken bizimde katkımız olsun” diye konuştu.

Kadın Kültür ve Sanat Merkezimizi Güzel İşlere İmza Atıyor

Geleneksel hale getirdiğimiz ‘geçmişten gelen lezzetler ve el sanatları’ programımızda kursiyerlerimiz çalışmalarını sergileme fırsatı buluyor diye Başkan Baltacı: “Kadın kültür merkezimiz aracılığı ile hanımefendiler bir el becerisi ediniriz düşüncesiyle kurslarımızı tercih ediyor ve uzman hocalarımızdan eğitim alıyorlar. Kadın Kültür ve Sanat Merkezimiz güzel işlere imza atıyor. Sizlerin ilgi ve alakası sonucunda. Kadın Kültür ve Sanat Merkezimizin gerek kurs faaliyetlerinde gerekse el becerilerini ortaya çıkarılacağı kurslarımız ile ayrıca kütüphane imkânı ve spor merkezi ile hanımlarına katkı sağladığını görüyoruz. Sizler, bizlerin açmış olduğu eğitim yuvalarına devam ettiği müddetçe bizleri daha çok cesaretlendiriyorsunuz” dedi.

Afrin'deki Mehmetçikler için el işi ören kursiyerlerden Rabia Yaz: "Öğrencilerimiz, Mehmetçiklerimiz için atkı örüyorlar, bere örüyorlar. Kışın bu havada onlar nasıl bize katkıda bulunuyorlarsa biz de onlar için böyle katkıda bulunuyoruz. Bir nebzede olsa faydası olur inşallah. Bunun için çabalıyorlar. En başta başkanımıza, öğrencilerimize, herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Sergiyi gezen 72 yaşındaki Hikmet Kaya: "Askerler için her şeyi yapmamız lazım. Onlara yardım için bu ürünlerden almamız lazım. Onlara canım feda. Keşke yanlarında olsam beni de götürseler. Ben de onlarla gider hizmet ederim, yemek yaparım onlara her şeyi yaparım. İnşallah zafer bizimle olsun” diye ifade etti.