Terapi Niteliğinde Kurs

Arnavutköy Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nin el emeği kurslarından biri olan Kurdele Nakış Kursu, vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor.


Arnavutköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Arnavutköylü kadınların ikinci evi haline  gelen Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, 25 kursuyla eğitim vermeye devam ediyor. El sanatları kursularından biri olan Kurdele Nakış kursu ise kadınların el becerilerinin geliştirmelerinin yanı sıra aile ekonomisine katkı sunmalarına yardımcı oluyor.


Haftanın 5 günü 8 saatini kurdele nakış kursunda eğitim alarak geçiren 50 kursiyer, kurs hocalarının desteğiyle de ilmek ilmek dokunan ipleri, el sanatına dönüştürüyor. El becerilerini geliştirip aile ekonomisine katkı sunan kursiyerler, yeni dostluklar elde ederken kursun terapi etkisinden de yararlanıyor.


“Eğitim Sonrası Aile Ekonomisine Katkı Sağlanıyor”


Hafta içi her gün kursun olduğunu belirten el sanatları hocası Muazzez Güneş: “Kadın Kültür ve Sanat Merkezi ile tanıştıktan sonra buradaki kursiyerlerimizle iyi işler çıkardık. Buraya kursiyer olarak gelenlerin bilgisi olmasına gerek yok. Onlara sıfırdan eğitimler vererek gelişmelerini sağlıyoruz. Eğitim alan birçok kursiyerimiz de hastalıklarını burada unutuyorlar. Kursumuz terapi niteliğinde geçiyor. Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimler sonrasında aile ekonomisine katkı da sağlayabiliyor” dedi.


“Evde zaman geçirmektense kursta vakit geçirmek daha keyifli”


Kurdele Nakış kursiyerlerinden Filiz Yılmaz : “ Haftanın 5 günümü kursa gelerek geçiriyorum. Eğitimini aldığımı işleri geliştirerek, hocalarımızın da desteğiyle satış yapmaya da başladık. Buraya gelmeden basit dikiş işleri biliyorduk. Kursa başlamamızla beraber, çok iyi bir hocayla da her gün yeni işler öğrenmeye başladım” diye konuştu. 


Evde vaktini geçiren ev hanımlarına da tavsiyeler veren Yılmaz: “ Vaktimizi evde geçirmek çok kötü. Sabahtan akşama kadar televizyon karşısında vakit geçirmek insanı bitiriyormuş.  Buranın ise belirli bir rutini var. Geliş gidiş saatleri belli. Üretmeye başladık. Yeni dostluklar edindik. Evde zaman geçirmektense kursta vakit geçirmek, üretim yapmak daha keyifli” şeklinde konuştu.