El Emeği Göz Nuru

Türk halkına özgü el sanatlarından biri olan İğne Oyası, Arnavutköy Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi kursiyerlerinin elinde hayat buluyor.

Arnavutköy Belediyesi’nin en güçlü markalarından biri olan Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, açtığı her kursta vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Açıldığı günden bugüne kadar binlerce vatandaşa eğitim veren Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, kurslarına ara vermeden devam ediyor.

Bir İğne Bir İplikle Hayat Yolculuğu 

El emeği göz nurunun anlam bulduğu kurslardan biri olan İğne Oyası Kursu, vatandaşların talepleri doğrultusunda 8 saatlik kurslar ile hafta içi iki gün gerçekleştiriliyor. 35 kursiyerin eğitim aldığı iğne oyası kursunda, iplikler iğne ile buluşarak, maharetli ellerde hayat buluyor. İğne oyası kursunu başarı ile tanımlayan kursiyerlere, Arnavutköy Belediyesi Kadın Kültü ve Sanat Merkezi tarafından M.E.B onaylı sertifika takdim ediliyor.

İğne Oyası Nedir?

“El emeği göz nuru” tanımına en fazla uyan el işlerinden biri olan iğne oyaları, düğüm düğüm işlenerek sevgiliye, hasrete, umuda, istek ve dileklere ulaşmak için hanımlarımızın duygularını renklere ve oyalara dönüştürttüğü, dünya literatürüne "Türk Danteli " olarak girmiş örgü el sanatıdır.
Teknik Tanımı: İğne, tığ, firkete ve mekik kullanılarak ince iplik veya ipek iplikle yapılan ilmeklerden oluşmuş ince örgü danteldir. İğne oyası; iğne ile kumaş, kalın iplik ve zincir üzerine düğüm atılarak yapılan örgü türüdür. İğneye takılı ipliğin oluşturduğu küçük gözeneklerden geçirilip sıkıştırılması ile meydana gelen düğümlerin devam ettirilmesiyle yapılan bir el işidir.