Köşe Yazıları / Neden Cilt Bakımı

Cilde, sağlıklı bir  şekilde  gereksinimi  olan  bakımın  yapılması   ve ölü  tabakanın  alınmasını amaçlar.  Bu bakımla birlikte  cildin  gözlenmesi sağlanır.

 

Ciltte  problemli bir  durum varsa (aşırı  yağlı , sivilceli , akneli veya izli ise ) tedavi  edilerek

Cildin ihtiyacına  göre  cilt bakımları ve kürler uygulanır.

Cilt Bakımı, cildin  yaşlanmasını  geciktirerek, ciltteki  nem  kaybını engelleyip hücre yenileme fonksiyonlarını  destekler.

Günlük cilt bakımlarınızı evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz.

Normal ve kuru cilt maskeleri ;

Bir elma kabuğunu soyup ince rendeleyerek 1 yemek kaşığı krema ile karıştırın. Yüze boyuna ve dekolteye  masaj yapılarak sürülür. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

1 çay kaşığı glikoz, 1 çay kaşığı sirke, 1 yumurta sarısı iyice karıştırıldıktan sonra 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı eklenerek krem kıvamına getirin. Bir cam kasede soğukta bekletin. Kremle nemlendirilen pamukla  deriyi  dairesel hareketlerle iyice temizleyin sonra ılık suyla yıkayın.

Kuru ve Kırışık Ciltler için maske; 1 adet orta boy patates iyice yıkanıp rendeden geçirin. Temiz bir tülbent e koyup iyice sıkarak suyu çıkarılır. Kâğıt mendile iyice yayarak temizlenmiş cilde kompres yapın. Ciltte oluşan çizgilere ve yıpranmasına karşı iyi geleciğini gözle görülür şekilde fark edeceksiniz.

 

Ganime Tosuncuk

(Cilt Bakım Uzmanı)