Köşe Yazıları / Sıkça Başımıza Gelen Ev Kazaları Ve Almamız Gereken Önlemler

Ev kazaları yüzünden birçok çocuğumuz yaralanmakta hatta hayatını kaybetmektedir.  Bu kazaları önlemek ya da en aza indirmek yine elimizdedir.

 

Temizlik malzemelerini su şişesi, kola şişesi gibi içecek şişelerine doldurmayalım, çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutalım. İlaçlarımızı çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edelim. Mobilyalarınızı camlardan uzak yerleştirin, balkonlarda siz olmadığınız zamanlar da tabure oturak bırakmayın, balkon parmaklıklarını çocukların geçemeyeceği şekilde yaptırın. tv lerinizi çocukların ulaşamayacağı şekilde yerleştirin ya da duvara sabitleyin.

Mutfakta yemek yaparken sıcak ve kaynar tencerelerimizi aygazın arka gözüne bırakalım, çocukların ulaşamayacağı şekilde olsun. Çay arka gözde olsun. Siz başka bir yerdeyken çocuğunuz ulaşamasın. Kesici, delici araç gereçlerimiz mutlaka çocuğumuzun ulaşamayacağı yerlerde olsun.

Yerlere su veya herhangi bir şey döküldüğünde hemen kurulayalım, kaygan halı yada hasır varsa mutlaka sabitleyici halı kaydırmaz kullanalım. Sivri kenarlı eşyalarımıza köşe koruyucular geçirelim.

Çocuklarımızın mobilyalarını onlara göre seçelim. Kırılabilir cam gibi objeleri ulaşamayacağı yerlerde tutalım, ucu sivri kırık oyuncaklarını ayırıp atalım. Yutabileceği küçüklükte oyuncakları ayıralım.

Elektrik prizlerini çocuklarımızın ulaşamayacağı mesafede tutalım çocuk koruyucuları taktıralım.

Kozmetik ürünlerimiz, uhu gibi yapıştırıcılarımız da çocuklarımız için tehlikelidir. Bunları da çocuklarımızdan uzak yerlerde muhafaza edelim.

Küçük Çocuklarımızın kıyafetlerin de ki nazar boncuklu topluiğne, boncuk, inci, taş gibi ona zarar verecek yutabileceği cisimleri alalım. Küçük çocuklarımıza kabuklu kuru yemişler vermeyelim, onlar bir şey yer ve içerken yanlarında olalım, gözetimimiz altında olsunlar.

Çocuklarımız bizim her şeyimiz ve geleceğimiz. Onlar için alacağımız küçük önlemler onların yaralanmalarını önler; hatta hayatlarını kurtarabilir. Lütfen bir şey olmaz demeyelim ve önlemlerimizi alalım. Çocuklarımız için yapabileceklerimizi ihmal etmeyelim.

Nurhan Geniş ( Hemşire)