Köşe Yazıları / Kış Aylarında Saç Bakımı

Sevgili hanımlar.

Kış aylarında saçlarımıza nasıl bakabiliriz diyorsanız tam size göre bir yazı;

 

Kış mevsiminin gelmesi ve  hava sıcaklığının ani düşmesiyle birlikte özellikle hanımların saçlarında görülen sıkıntılar artış gösterdi. Rüzgar, soğuk hava ve ısıtıcılar, dışarı çıkarken şapka ve bere gibi şeylerle  saçlarımızı sımsıkı sarmak da çok daha hızlı yıpranmaya, nem oranında düşmeye  ve sonrasında dökülmeye, kırılmaya,  kepeğe sebep oluyor .

Bu nedenle sevgili hanımlar  saçlarımıza kış aylarında daha fazla özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki saç kadının en önemli zinetidir. Bu nedenle kış  aylarında diğer mevsimlere  oranla saçlarımız özel bir bakım ister şunlara dikkat edersek işimiz daha kolay olacak kış aylarında saçlarımıza nem ve yağ dengesini koruyabilecek şampuanlar tercih edersek kırılmaların ve kepeklerin önüne geçebilirsiniz. Kimyasal içerikli Şampuanlardan mümkünse uzak duralım. Kullanacağınız şampuanın  ph derecesi düşük bir şampuan seçerseniz saçınız  tahriş  olmaz . Ph derecesi yüksek şampuanlar saçınızı üzer kırar ve  sertleştirir.

Saçımızı yıkarken şunlara dikkat edilirse saçımızın nem dengesini koruyabilir, kırılmasına ve kepeklenmesine engel olabiliriz;

Saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

Soğuk havalarda  iyice kurutmadan dışarı çıkmayın, saç çabuk donduğu için çabuk kırılır dökülür.

Mümkünse havluyla kurutmaya özen gösterin, çünkü  fön  makineleri sandığınızdan çok saça zarar veriyor.

Saçlarınıza uygun bir bakım kürü uygulayın.

Evinizde uygulayabileceğiniz bakım kürü:

1 Tüp Bepanten ampul

1 Tüp evigen ampul

Badem Yağı

Hindistan Ceviz yağı

Çörek otu yağı .

Birer Miktar karıştırın nemli saç  diplerine  sürün. Saçlarınızı bir  boneyle  kapatın 2-3 saat bekletilir . Ilık Su İle Yıkanır. Ayda 2 Kez Tekrarlayabilirsiniz.

Munise Özcan

( Kuaför)